BİNA GÜÇLENDİRME YÖNTEMLERİ BİNA GÜÇLENDİRME YÖNTEMLERİ deprem kolon g    lendirme

BETONARME SİSTEM İLE BİNA GÜÇLENDİRME

Betonarme sistem ile bina güçlendirme oldukça yaygın bir yöntemdir. Bu yöntemde bina güçlendirilirken öncelikli prensip binanın deprem anında oluşan yatay deprem yünü taşıyabilir hale gelmesini sağlamaktır. Eski yapılar genellikle yatay deprem yükünü taşımakta yetersiz kalır ve bu nedenle risk teşkil ederler burada bina içerisinde doğru hesaplanılan yerlere betonarme perdeler eklenirek bina güçlendirme işlemine başlanır. Bina yatay deprem yükünü taşıyacak kadar perde ilavesi yapıldıktan sonra diğer elemanlarda ki zaafiyetlerin giderilmesi için ( kolonlar ve kirişler ) çalışmalara başlanır.bunlar betonarme kolonların mantolanarak güçlendirilmesi ve betonarme kirişlerin kapasitelerinin arttırılması için karbon elyaf yada betonarme takviyeler ile güçlendirilmesidir. Doğru güçlendirilen binalarda kirişlere deprem anında daha az yük gitmesi beklenir. bu sebep ile doğru bina güçlendirme çalışmasında kirişlerin güçlendirilmeden kurtarabilir hale gelmesi hedeflenmelidir. Unutulmamalıdır ki bina güçlendirme işlerinde projelendirme ve hesap çok önemlidir. Binalar doğru güçlendirildiklerinde Güvenli hale gelirler.

Yukarıda ART YAPI PROJE tarafından yapılmış bir güçlendirme uygulamasına ait fotoğraflar yeralmaktadır mevcut yapı projesini ardından da güçlendirilmiş yapı projesini incelediğinizde binaya simetrik şekilde güçlendirme perdelerinin elendiğini farkedeceksiniz bu sayede bina da oluşan deprem yüklerinin tamamı yeni eklediğimiz elemanlarca taşınabilmiş ve mevcut kirişlere giden yükler azaldığından kiriş güçlendirme işllemine de gerek yalmamıştır. ( YApı: Özsan Yağlama Cihazları Fabrikası Fabrika Sahibi: Savaş Özkan )

Yandaki video ise betonarme taşıyıcılı  binanın ana taşıyıcı sistemini nasıl yenileyerek güçlendirdiğimizi anlatmaktadır. Bina günümüzde otel olarak kullanılmaktadır ve İstanbul’un en sağlam binalarından birisidir.

BİNA GÜÇLENDİRME YÖNTEMLERİ BİNA GÜÇLENDİRME YÖNTEMLERİ placeholder

Çelik ile Bina Güçlendirme

BİNA GÜÇLENDİRME YÖNTEMLERİ BİNA GÜÇLENDİRME YÖNTEMLERİ   elik ile kolon g    lendirme

Çelik ile kolon güçlendirme sistemleri iki ana başlıkta ele alınmalı birinci metod:

mevcut kolonların çevresine arada 1-2 cm boşluk bırakarak çelik giydirmenin yapılması ve birleşimin epoksi groud malzeme ile sağlanarak güçlendirmenin sağlanması yöntemidir bu yöntemde kolonlar fazlaca havim kazanmazlar ve kolon boyutları büyümediği için mimaride alan kayıpları meydana gelmez epoksi groud çok iyi bir birleşim aracı olduğundan çelik kabuk ve betonarme ana kolonda birbirlerine çok iyi bir şekilde birleşerek birlikte çalışmaları sağlanmış olur aşağıdaki animasyon da yer alan bina da bu yöntemi uyguladık ve kolon hacimleri büyümeden maksimum güvenlik sağlanmış oldu bunun yanında binanın yatay stabilitesini sağlamak adına da binaya ilace bir güçleendirme çekirdeği de yapılmıştır.

CFRP (KARBON FİBER TAKVİYELİ POLİMER) İLE BİNA GÜÇLENDİRME

karbon elyaf kumaşlar yada karbon şeritler bina güçlendirme sektöründe genellike çekme yetersizliği gösteren elemanlarda kullanılmaktadır bunların başındada genel olarak kirişler ve döşemeler gelmektedir. Krişler ve döşemeler diğer metodlar ile güçlendirilmesi zor elemanlar olduğunda karbon elyaf güçlendirme bu elemanlarda ideal olmaktadır yandaki fotoğraf albümünde karbon elyaf güçlendirme yaptığımız birkaç yapıdan fotoğraflar bulunmaktadır.

BİNA GÜÇLENDİRME YÖNTEMLERİ BİNA GÜÇLENDİRME YÖNTEMLERİ karbon fiber elyaf epoksi ile kolon kiri   g    lendirme

ART YAPI PROJE Br ART UNIVERSAL GROUP ANONİM ŞİRKETİ markası olup yurt içinde ve yurt dışında ART UNIVERSAL GROUP güvencesi ile yıllardır mühendislik temelli yapı güçlendirme hizmeti sunmaktadır. 

Bizler için en büyük haz yıllardır güçlendirdiğimiz iki yüzü aşkın yapıda yaşamakta olan sevgili müşterilerimizin bizlere duydukları güvene  şahit olmamız  ve bizleri  memnuniyet ile anmalarıdır. Tüm ART ailesi olarak bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Call Now ButtonHemen Ara