Deprem Dayanıklılık Testi

Özellikle İstanbul’da beklenen büyük depreminin korkusuyla yaşayan vatandaşların, “Deprem Dayanıklılık Testi” yapan firmalara başvuruları arttı. 

deprem dayanıklılık testi Deprem Dayanıklılık Testi Deprem Dayanıklılık Testi deprem dayan  kl  l  k testi

Deprem Dayanıklılık Testi

olası bir şiddetli depreme karşı evlerinin dayanıklı olup olmadığını öğrenmek için “Deprem Dayanıklılık Testi” yapan firmalara olan başvuruları arttı. Bir günde tamamlanan testler sonucunda hazırlanan raporda, evinizin depreme dayanıklı olup olmadığı sonucu çıkıyor. Çıkan raporda eviniz depreme dayanıklı değil ise güçlendirme çalışması yapılması gerektiği, ya da kentsel dönüşüme girmesi gerektiği yazıyor.

Deprem Test Merkezi olarak lisanslı inşaat mühendislik firmamız bünyesinde tüm tedbir sayılacak bakanlığın gerek gördüğü tüm detaylı bina inceleme işlemlerini yaparak bina deprem yapı testi durum raporunu hazırlayacak yetkiye sahibiz. 

Deprem Dayanıklılık Testi

“Evim şiddetli bir depremde yıkılır mı?” sorularını kafalardan bir nebze olsada çıkarmak için detaylı olarak bina incelemeleri yapılmaktadır. farklı tiplerde deprem yapı performans analizi yapılarak testler yapılmaktadır. öncelikle binanın iç kısmı olan kaba yapısı temelden sonraki ilk kolonlardan başlayarak yetkili mühendislerimiz tarafından incelenmektedir. binanın statik projesi var ise, bu projeden takip edilerek kolon ölçüleri kiriş ve perde yapıları statik projedeki gibi yapılmış mı gerçekten bunun araştırması yapılır. kolonlarda sorun görüldüğünde öncelik tahribatsız metodlar kullanıılarak örnek olarak bakılacak kolon üzerinde çalışmalar yoğunlaştırılır. günümüz tekonolojisi kullanılarak elde röntgen cihazı ile kolon içindeki demir donatısı görüntülenerek elde edilen görüntü raporu statik ile karşılaştırılır. binanın kat sayısı ve kolonlara inen yük miktarları değerlendirilir. 

Deprem Dayanıklılık Testi

“Devlet, güçlendirmede daire başı 50 bin lira güçlendirme kredisi veriyor. Bu bedel binanın güçlendirilmesi için yeterli bir bedel. Ama binayı yıkıp yaptırmak istiyorsanız, devlet bunun için de 125 bin lira kentsel dönüşüm kredisi veriyor ama bu para maalesef yeterli değil. Üzerine bir 75 bin lira daha vermeniz lazım, 200 bin liraya ancak yapabilirsiniz.” 

Deprem Dayanıklılık Testi

betonlardan numune alınıyor karotla. Burada binaya herhangi bir zarar gelmiyor, merak etmesinler. Genellikle karot aldırmak istemiyorlar. Bu karot alınan boşluklar yüksek mukavemetli harç ile dolduruluyor. Daha sonra binanın taşıyıcı kolonlarının içindeki demirlerden biz tespitleri yapıyoruz. Daha sonra o binanın zemin etüt raporunu hazırlıyoruz ve ondan sonra o bölgenin de şiddetli bir depremde nasıl sallanacağı, nasıl etkileneceği ile ilgili verilerin hepsini alıyoruz. Daha sonra o binanın bir üç boyutlu modelini oluşturuyoruz, orada bu elde ettiğimiz verilerin hepsini yükleyip, deprem anında nasıl bir hareket olacaksa simülasyonunu yaratıyoruz. En son bizim 2019 deprem yönetmeliğine göre ise o binanın deprem güvenli olup olmadığını çıkarıp, hak sahiplerine bunları bildiriyoruz. Yani gördüğünüz gibi yapılan işlemler yoğun ama bir gün içinde tamamlanıyor ve 10 gün içinde raporlanıyor. Binalar ile ilgili ‘depreme güvenli değildir’ sonucu çıkıyorsa bilmeliler ki, olabilecek en hızlı şekilde oradaki hak sahipleri binayı güçlendirecekler mi, kentsel dönüşüm ile yeniden mi yaptıracaklar bunun kararını vermeleri lazım. Konusunda uzman inşaat mühendislerinden yardım alabilirler. İkincisi, bakanlığın yetki vermiş olduğu risk tespitini yapan kuruluşlar var ama bunlara giderlerse resmi nitelikli olacak bu iş. Yani o yüzden tercihte bulunmaları lazım. Bizim burada vatandaşa önerimiz şu, eğer binaları için bilgi amaçlı, deprem konusunda uzman inşaat mühendislerinden bu raporları alırlarsa, karar verebilmeleri için kendilerine bir süre kalacak ama öteki türlü direkt riskli yapı tespit raporu alırlarsa, zaten ilk aşamada o binanın bilgileri bakanlığın sistemine giriliyor ve sonucu da bakanlık bunu takip ederek belediyeye bildiriliyor. Belediyeden ise size 60 gün içinde binanınız boşaltın yazısı geliyor” şeklinde anlattı. 

"İSTANBUL'DA 600 BİN BİNANIN 400 BİNİ DEPREM GÜVENLİ DEĞİL"

 “İstanbul’da şu anda 600 bin adet binamız var. 400 bin adedi deprem güvenli değil. Ama bu şu demek değil, ‘Hepsi beklediğimiz İstanbul depreminde yıkılacak’. Depreme güvenli olmayanların bazıları az, bazıları orta, bazıları ağır hasar görecek ve bazıları da yıkılacak. İstatistiki olarak İBB, Üniversite ve Çevre ve şehircilik Bakanlığı ile yapılmış çalışmalar neticesinde İstanbul’da 40 bin binanın yıkılacağı ön görülüyor. Elazığ’a bakacak olursanız, şu anda 31 bina yıkıldı. Bunun neredeyse bin katı fazla burada yıkım olacak. Bütün İstanbul’daki ve İzmir, Adana gibi deprem fayı üzerindeki tüm şehirlerin tamamında deprem kimlik belgesi zorunluluğu getirilmesi lazım. Bunun için de bir süre konulması lazım aynı enerji kimlik belgesi gibi. Vatandaş, e-devlet üzerinden kiralayacağı ya da satın alacağı evin deprem güvenli olup olmadığını şeffaf bir şekilde görürse, otomatik olarak problem çözülecek. Zaten otomatik olarak o mülkü satacak ya da kiralayacak kişi deprem güvenli olmayan binayı satıp kiralayamayacağı için, önlemini almak zorunda kalacak. Bu belgeyi de uzman inşaat mühendisleri hazırlayacaklar ve eğer o binaya deprem güvenli diyorsa, en az 30 yıl o binanın sorumluluğu o kişide olacak” .

Genelde İstanbul’daki binaların 5 katlı ve 10 dairelidir, böyle bir bina için alınacak deprem dayanıklılık raporunun ise 3 bin 500- 4 bin liraya mal olur.

Domain Domain Deprem Dayanıklılık Testi Deprem Dayanıklılık Testi c4
Call Now ButtonHemen Ara