Karbon fiber elyaf ile bina kolon kiriş güçlendirme

karbon fiber elyaf ile bina kolon kiriş güçlendirme karbon fiber elyaf ile bina kolon kiriş güçlendirme karbon fiber elyaf epoksi ile kolon kiri   g    lendirme

arbon fiber veya karbon elyaf, günümüz teknolojisi ile üretilen ve birçok teknolojik alanda kullanılan çok yüksek çekme mukavemetli bir üründür. Çelikten ortalama olarak 4.5 kat daha hafif olan bu ürün aynı zamanda çelikten 3 kat daha mukavemetlidir. 

     Karbon fiber genel olarak

          uzay endüstrisi

          Havacılık ( bazı uçak karoserlerinde yada gövdelerinde )

          Spor araç gövdelerinde

          Askeri alanda 

          Elektronik cihazlarda 

kullanılmaktadır. yüksek mukavemetli yapısı ve hafifliği sayesinde havacılık endüstrisi gibi alanlarda sivil ve savaş uçaklarının gövdelerinde kullanılmaktadır. 

 Karbon elyaf yapılarda ise çekme mukavemetinin yüksek olması ve epoksi ile betonarme yüzeye uygulandığında mükemmel bir uyum ve çalışma sağlaması sebebi ile yapı güçlendirme elemanı olarak kullanılmaktadır. karbon elyaf betonarme kirişlerde donatı yetersizliğinin olduğu durumlarda ( özellikle kiriş açıklıklarında çekme bölgesinde ) çok etkili ve hızlı bir güçlendirme yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. diğer bir yönden betonarme döşemelerde de benzeri yetersizlik durumlarında karbon elyaf güçlendirme sistemi etkili ve hızlı bir çözüm olarak karşımıza çıkar.

        Düşey taşıyıcılarda karbon fiber güçlendirme ise daha ileri derecede uzmanlık gerektirmektedir. karbon fiber çok yüksek çekme mukavemetine sahip olabilir ancak deprem esnasında düşey taşıyıcılara ( kolonlar ve perdeler ) sadece çekme tesiri gelmez deprem esnasında yapılarımızda en büyük tehlikeyi deprem enerjisinden doğan yatay kuvvet yada kesme kuvveti oluşturur. karbon elyafın kolonlarda kesme kuvvetine karşı çok fazla bir katkısı yoktur bu gibi durumlarda yapı kolonlarındaki kesme kuvvetinin azaltılması yoluna gidilir ve taşıyıcı sisteme betonarme güçlendirme perdeleri eklenir. Güçlendirme perdeleri ile kesme kuvveti dayanımı arttırılan sistemde kolonlar eleman bazında tahribatın önüne geçilmesi amacı ile karbon elyaf ile güçlendirilebilir. Unutulmamalıdırki bir yapı güçlendirilirken güçlendirme işine ( teoride ) yapıya betonarme perdeler yada çelik çaprazlar eklenerekbaşlanır. Burada amaç  yatay rijitliğin arttırılması mevcut elemanlardaki deprem yükünün azaltılarak deprem yükünün yeni eklenen elemanlara gönderilmesi ilkesi ile  kesme kuvvetlerinin düzenli birşekilde yapı içerisindeki güçlendirme perdelerine dağıtılması amaçlanır. Bu ilke ile güçlendirme çalışması yapıldığında görülecektir ki genel güçlendirme maliyetleri daha düşük çıkacak ve nihai olarak yapı daha sağlam olacaktır. 

Düşey taşıyıcıların yukarıda anlatılan ilke ile perdeler eklenilerek kesme etkisinden çıkarılması yada üzerilerine gelen kesme kuvvetlerinin azaltılmasından sonra eleman bazında tahribatlarının engellenmesi adına karbon elyaf ile güçlendirmelerinde bir sakınca yoktur.Karbon fiber yada karbon elyaf güçlendirme işlerinde kolon kiriş döşeme v.s. hangi eleman olursa olsun işçilik çok önemlidir. unutulmamalıdır ki karbon elyaf uygulaması birkez yapılabilir hatalı bir uygulama olduğunda yüzeyi temizleyerek karbon kumaşları buradan sökmek ve yeniden uygulama yapmak çok zor bir iştir. Bu sebep ile karbon elyaf güçlendirme uygulamaları yapılırken imalat sıraları aşağıdaki anlatıma uygun bir biçimde yapılmalıdır.

.

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Ara